Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Maxbizz is a values-driven consulting agency dedicated.

Gallery

Contact

+1-800-456-478-23

411 University St, Seattle

maxbizz@mail.com

Dijital Dönüşüm Yol Haritası

DİJİTAL YOL HARİTASI BİLEŞENLERİ

Dijital yol haritası; işletmenin, dijital dönüşüm çabasını tanımlama ve yönetme yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, işletmenizin başarıya ulaşabilmesi için, birkaç kola ayrılmış ve yapılandırılmış bir yol sunmaktadır.

Yol haritası; günümüzde, işletmenizin, dijital olgunluğunun değerlendirilmesi ile başlamakta, gelecek vizyonunuzun tanımına doğru ilerler. İşletmenizin, değerlendirme ve vizyonunu tamamlandıktan sonra, doldurulması gereken sistemsel boşlukların belirlenmesi mümkün hale gelecektir. Daha sonra bu adımlar, işletmenizin, dijital dönüşüm yol haritasına yerleştirilmelidir.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM YOL HARİTASI’NIN OLUŞTURULMASI

Dijital yol haritası, dört ana kola ayrılmaktadır. İnsanları gözlemlemek, süreç, teknoloji ve içerik.

İnsanları Gözlemlemek

İşletmenizde, müşteri merkezli bir kültür kurulması ve bunu üstün müşteri deneyimine çevirmek, insanları, yani işletmenin paydaşlarını gözlemlemekle mümkündür.

Süreç

Süreç, organizasyon verimliliğinin maksimizasyonu ve yeni dijital iş modeli için ölçülebilir hale getirilmesidir. Bunun için öncelikle, müşteri yolculuğunun, bir haritasını oluşturulması da dahil, eksiksiz bir “müşteri yaşam döngüsü analizi” yapılması gerekmektedir. Döngünün her adımında, her alıcının, işletmenizle nasıl etkileşim kurduğunu anlamalısınız. Alıcılara, ihtiyaç duyduklarında, ihtiyaç duydukları şeyi sağlayan, kişiselleştirilmiş dijital pazarlama kampanyaları oluşturabilmeniz bu şekilde mümkün olur.

 

Teknoloji

Dijital mimariniz, işletmenizin genel görünümünü yansıtmalıdır. Bu, işletmenizin bütün paydaşları ve altyapıyı oluşturacak olan bilişim teknolojisi uygulayıcıları arasındaki verimli işbirliği ile mümkündür. Kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri ve pazarlama programlarının (UX), en uygun kullanıcı ara yüzü (UI) ile müşteriye aktarılması sağlanmalı ve sürekli güncel kalmalıdır.

 

İçerik

Şirket içi bilgileri ve müşteriye dönük içeriği yönetmektir.  Böylece bilgi ve içeriğiniz, hedef kitlenizin ulaşabileceği şekilde, kişiselleştirilmiş ve bağlama oturtulmuş olacaktır. Bağlam, bilginin nasıl organize edildiğini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bu değerlendirmenin tüm dijital varlıklarda uygulanması gerekmektedir. Bu şekilde ürün bilgileri, bağlamsal olarak alıcı tercihlerini yansıtacaktır. Site içi arama ve harici site araması(Google, Yandex, vs.), en alakalı içeriği bulunabilir hale getirmek için optimize (SEO) edilmelidir. Veri yönetim süreçleri, veri kalitesini ve doğruluğunu optimize etmektedir.

Dönüşüm programlarının çok büyük ölçekli olması durumunda, gerçekleşmesi uzun zaman almaktadır. Ancak her aşama için “Dijital Dönüşüm Yol Haritasını anlamak, uzun süren bir yolculuğun yolunda gitmesini sağlayacaktır. Organize bir yaklaşımla, işletmenizin tüm parçaları bu yolculuk boyunca yönetilebilir ve sürdürülebilir hale gelecektir.

“İnovasyon, kültürünüzün bir parçası olmalıdır. Müşteriler bizden çok daha hızlı hareket ediyolar ve eğer onlara yetişemezsek, başımız dertte demektir..”
IAN SCHAFER

DİJİTAL PARÇALANMADAN KAÇININ!

Temel planlama eksikliğinin bir sonucu; işletmelerin dijital dönüşümü, çok fazla bağlantısız girişim veya “dijital parçalanma” ile sonuçlanmaktadır. Bir işletmenin, dijital vizyonunun tam potansiyeline ulaşabilmesi için bu girişimlerin birleştirilmesi gerekmektedir. Bu zor bir süreçtir, her girişimin genellikle kendi ticari gerekçesi ve finansmanı vardır.

Parçalı girişimler, genelde işletmelerin stratejik hedefleriyle uyumlu olmamaktadır. Bunlar uzun vadeli iş hedeflerinin gerçek bir yansıması olmaktan ziyade, anlık pazar değişimleri sebebiyle oluşmaktadır. Dijital bir yol haritası olmadan işletmeler, sonuçlarını ve rollerini net bir şekilde anlamadan gereksiz teknoloji satın alma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

En büyük dijital dönüşüm başarısına ulaşan işletmeler, vizyon ve strateji ile başlarlar. Mevcut durumlarını, yeteneklerini değerlendirir, boşlukların nerede olduğunu saptar, ardından yol haritasını çizerler. Yol haritası, tüm paydaşları, süreci, teknolojiyi ve içerik değişikliklerini içeren bir bütündür.