Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Maxbizz is a values-driven consulting agency dedicated.

Gallery

Contact

+1-800-456-478-23

411 University St, Seattle

maxbizz@mail.com

dijitallesen-dunyada-yeni-odeme-sistemleri

Dijitalleşen Dünyada Yeni Ödeme Sistemleri

Dünyamız ve ödeme işlemleri giderek daha fazla dijital hale geliyor. İşte işletmenizin işlemleri işlemek için kullanabileceği beş dijital ödeme yöntemi.

Nakit geçerliliğini yitirdiğinden ve özellikle COVID-19’un ardından temassız işlemler oldukça arzu edilmektedir. İşletmeler ve tüketiciler daha hızlı, daha güvenli ve daha uygun ödeme yöntemleriyle ilgilenmektedirler. İşte, tüketicilerin, önümüzdeki yıllarda kullanmayı tercih edecekleri trend olan beş dijital ödeme yöntemi.

Dijital ödeme hizmetleri nelerdir?

Dijital ödeme hizmetleri , temassız, nakitsiz ve kağıtsız ödeme yöntemleridir. Teknoloji, dünyanın mobil uygulamalar ve yapay zeka / makine öğrenimi gibi hizmetler aracılığıyla bu daha uygun ödeme değişimlerini benimsemesini sağlamaktadır. Statista‘ya göre , dijital ödeme kullanıcılarının sayısının 2020’de% 5,4 artacağı tahmin edilmedir.

Dijital ödeme yöntemi türleri nelerdir?

Günümüzde çeşitli dijital ödeme yöntemleri trend olmaktadır. İşletme olarak uygulanabilecek en popüler beş ödeme türü şunlardır:

1. Biyometrik kimlik doğrulamalı cihazlar

Müşteriler, ödemelerini dijitalleştirmekte ve güvenlik ihtiyaçları artmaktadır. Kimlik hırsızlığını ve sahtekarlığı önlemek için çoğunlukla parmak izi tarayıcıları kullanılmaktadır. Biyometrik kimlik doğrulama, yüz tanıma, iris tanıma, kalp atışı analizi ve damar haritalama kullanan bir doğrulama şeklidir.

Şu anda Apple Pay ve Google Pay gibi dijital cüzdanlara sahip birçok telefon parmak izi veya yüz tanıma kullanmaktadır. Ancak ek seçenekler de işin içindedir. Örneğin Visa, kullanıcıların bir PIN kodu girmek yerine parmak izini tanıyabilen kart üzerinde çalışıyor. Üzerindeki bir sensöre dokunarak bir işlemi doğrulamasına olanak tanıyan uygulaması şu sıralar test aşamasında.

2021 yılına kadar, her yıl 18 milyardan fazla biyometrik işlemin gerçekleşmesi beklenmektedir. Bir işletme sahibi olarak, verilerinizi ve müşterilerinizin bilgilerini korumak önemlidir. Biyometrik kimlik doğrulama, her iki amaca da ulaşmak için umut verici bir yoldur.

2. Mobil satış noktası (mPOS)

2014 yılındaki 3,2 milyona kıyasla 2021 yılına kadar 27,7 milyon mPOS cihazı olacağı tahmin edilmektedir. Mobil POS sistemleri , bir uygulama ve kart okuyucu kullanan tabletler, akıllı telefonlar veya diğer kablosuz cihazlardır.

Bu, işletmelere herhangi bir yerden ve hatta tesis dışından ödeme kabul etme özgürlüğü sunmaktadır. Örneğin, ödeme sisteminizi, işlemleri nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda endişelenmeden bir ticaret fuarına ve diğer tesis dışı konumlara getirebilirsiniz. Müşteriler, cihazınıza takılı kart okuyucuyu kullanarak kredi kartlarını veya banka kartlarını kaydırabilir ve anında satın alma işlemi gerçekleştirebilirler.

3. Akıllı hoparlörler

Sesli komutlar artık futüristik bir kavram değil. Müşteriler, Google Home, ve Amazon Echo gibi akıllı hoparlörler aracılığıyla anında ödeme komutu verebilmektedir. Aslında, kullanıcıların %35’i akıllı hoparlörleri aracılığıyla evde bakım, bakkaliye ve kıyafet gibi ürünleri satın almaktadırlar.

Bazı tüketiciler, bunun alışveriş yapmanın en güvenli yöntemi olmadığından korkmaktalar . Yine de, bu dijital ödeme trendinin 2022’ye kadar 77,9 milyon kullanıcıya ulaşması beklenmaktedir. 2017’de 18,4 milyon kullanıcıya yükseldi. Ufukta bu tür bir büyüme varken, işletmenizi, akıllı hoparlörler için optimize etmeniz önemli olacaktır.

4. Temassız ödeme

Kullanıcıların bir parmak dokunuşuyla para transfer etmesine olanak tanıyan çeşitli mobil ödeme uygulamaları vardır. Bir hesap oluşturarak ve ödeme ayrıntılarınızı içinde saklayarak, bir cep telefonu kullanarak mal ve hizmet satın almak hızlı ve kolaydır.

Bu teknolojinin örnekleri arasında PayPal , Google Pay , Apple Pay ve Samsung Pay sayılabilir. Müşterilerin cüzdan uygulamalarıile elektronik ödeme yapmalarına izin vermek, eşleştirilemeyen bir kolaylık sunar.

Temassız ödeme yöntemleriyle ilgili maliyetler vardır. Öncelikle, yakın alan iletişim teknolojisi ile etkinleştirilen kart terminallerini satın almanız gerekecektir. Apple Pay ve Google Pay’i kabul etmek için herhangi bir ücret yoktur, ancak diğer tüm kredi kartı işlemlerinde ücretler uygulanır. Bu işlemler, kartlı işlemler olarak kabul edilir. Bu belirli oranları işlemcinize danışabilirsiniz.

Birçok tüketici bu yöntemlere yöneliyor. çünkü bunun daha güvenli ve daha hızlı olduğunu düşünüyorlar. Ve sürekli olarak telefonunu elinde tutan birçok tüketici için erişim çok daha kolay.

Temassız ödemeler mobil cüzdanlarla sınırlı değildir. Yeni kredi kartları da temassız ödemeler için kullanılan RFID teknolojisi ile donatılmıştır.

5. Sosyal medya ödeme seçenekleri

Sosyal medya ağları, doğrudan ağ içinde bir kullanıcıdan diğerine (P2P ödemeleri) veya tüketicilerden perakendecilere para transferi gibi ödeme çözümlerini içerecek şekilde erişimlerini genişletti.

Çok büyük sayıda Y kuşağı, satın alma ararken sosyal medyaya yöneliyor. Bir Animoto araştırması, Y kuşağının satın alma kararlarının % 75’inin bir markanın sosyal medyadaki varlığından etkilendiğini buldu.

Facebook , Instagram ve Pinterest’in tümü, küçük bir ücret karşılığında doğrudan sitede gerçekleştirilen dijital ödeme işlemleriyle markaların tüketicilere satış yapmasına olanak tanıyan ticari hesaplar sunar. Avionos’tan 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre , çevrimiçi alışveriş yapanların% 55’i bir sosyal medya kanalı üzerinden alışveriş yapmıştı.

Ödeme yöntemlerindeki değişiklikler tüketiciler tarafından ileriye taşındı. Yukarıdakiler gibi çeşitli alternatif ödeme yöntemlerinin yükselişini görmeye devam edeceğiz ve özellikle Avionos tüketici anketinin gösterdiği gibi nakit ve kredi kartı kullanımı azalmaya devam edecek.

İşletmeniz hazır mı?